Erinevad hingamistehnikad kundalini joogas

Hingamine on kundalini jooga üks kõige olulisemaid tööriistu. Hingamise kiirus ja rütm on otseselt seotud inimese mõtete ja emotsioonidega. Erinevad emotsioonid tekitavad inimeses erinevaid hingamismustreid. Muutes teadlikult oma hingamise rütmi ja sügavust, on võimalik muuta oma meeleolu ja parandada tervist.

Kundalini jooga peamised hingamistehnikas on järgmised:

Lihtne hingamine

Lihtne hingamine toimub läbi nabapunkti liikumise:

Hinga sisse ja välja läbi nina ning väljahingates tühjenda korralikult kopsud. Hea oleks igapäevaselt jälgida, et kasutaksid koguaeg kõhuhingamist.

Pikk sügav hingamine

Pikka sügavat hingamist võib teha lihtsas- või selili asendis.
Pikk sügav hingamistehnika kasutab kopsude kogu mahtu. See saab alguse kõhuosa täitmisest õhuga, seejärel rinnaku täitmisest ja lõpuks rangluualuse osa täitmisest õhuga. Väljahingamisel algab tühjendamine rangluualusest, siis rinnakust ja lõpuks kõhuosast. Lõpuks tõmmatakse naba sissepoole ja üles vastu selgroogu.

Pika sügava hingamise peamised kasulikud mõjud:

Tulehingamine

Tulehingamine on üks kundalini jooga peamistest hingamistehnikatest, mida kasutatakse mitmete harjutuste sooritamise ajal võimendades seeläbi tulemusi.
Tulehingamine on kiire (2-3 sisse-välja hingamist sekundis), rütmiline (sisse-välja hingamise tsükkel on alati ühepikkune), pidev (sisse-väljahingamise vahel ei ole pausi), mis lähtub nabapunkti jõust. Nabapunkti ja päikesepõimikut pumbatakse sisse-välja. Algajatele sobib aeglasem variant, et oleks kergem hoida rütmi.

! Tulehingamist ei ole soovitav teha raseduse ja mensturatsiooni ajal.

Tulehingamise peamised kasulikud mõjud:

Hingepeetus

Hingepeetuse eesmärk on järkjärguline närvisüsteemi uuendamine. Hingepeetus sissehingamisel tõstab vererõhku ja hingepeetus väljahingamisel madaldab vererõhku. Hingepeetus võimaldab keskendumist ja treenib otsustusvõimet pingeolukorras.

Hingepeetus sissehingamisel:

Hingepeetus väljahingamisel:

Hingamine läbi erinevate ninasõõrmete

Sulge silmad. Suru silmi kergelt ja fokusseeri nad kolmandasse silma kulmudevahelisse punkti.

Vasaku sõõrme hingamine
See hingamistehnika on lõdvestav, rahustab meelt ja närvisüsteemi, jahutab keha. Lahustab ärritunud olekut, hirmu, viha ja muid tugevaid emotsionaalseid seisundeid. Nimetatakse ka kuu hingamiseks.
Istu lihtsas asendis. Käed puhkavad Gyan mudras põlvedel, vasak käsi on sirge ja puhkab vasakul põlvel. Tõsta parem käsi näo ette, peopesa vaatab otse vasakule. Sõrmed on koos ja suunatud üles. Pöidla küljega sulge õrnalt parem sõõre. Alusta pikki sügavaid joogi hingetõmbeid läbi vasaku sõõrme. Hinga sisse ja välja ainult läbi vasaku sõõrme. Jätka 3 min. Hinga sisse ja hoia mugavalt 10-30 sek., hinga välja ja lõdvestu.

Parema sõõrme hingamine
See on energetiseeriv hingamistehnika, mis lisab elujõudu, kõrvaldab väsimust ja suurendab tegustemisvalmidust, tarmikust, loomingulisust. Nimetatakse ka päikese hingamiseks. Istu lihtsas asendis. Käed puhkavad Gyan mudras põlvedel Parem käsi on sirgena ja otse paremal põlvel. Tõsta vasak käsi näo ette, peopesa vaatab otse paremale. Sõrmed on koos ja suunatud üles. Pöidla küljega sulge õrnalt vasak sõõre. Alusta pikki sügavaid joogi hingetõmbeid läbi parema sõõrme. Hinga sisse ja välja ainult läbi parema sõõrme. Jätka 3 min. Hinga sisse ja hoia mugavalt 10-30 sek., hinga välja ja lõdvestu.

Vahelduva sõõrme hingamine
Tema mõju on tasakaalustav. Teeb olemise energiliseks, aga ka keskendunuks. Tasakaalustab ajupoolkerade tööd ja puhastab nina kõrvalkoopad. Aitab peavalu, unetuse, migreeni ja teiste stressisümptomi puhul. Seda hingamist võib kasutada ka iseseisva meditatsioonina. Istu lihtsas asendis, selg sirge ja lõdvestunud. Vasak käsi Gyan mudras vasakul põlvel. Sulge silmad. Suuna pilk kolmandasse silma. Sulge parem sõõre õrnalt pöidlaga, ülejäänud sõrmed on püsti. Hinga sügavalt vasakust sõõrmest sisse. Kui oled hinganud sügavalt sisse, siis painuta parem käsi U kujuliseks ja parema käe väike sõrm suleb vasaku sõõrme, parem pöial laseb parema sõõrme vabaks. Hinga sügavalt ja pehmelt paremast sõõrmest välja. Kui kogu õhk on väljas, alusta tsüklit uuesti sissehingamisega vasakust sõõrmest. Jätka 3 min. pikka sügavate ja regulaarsete hingetõmmetega.
Tee sama teise ninasõõrmega 3 minutit.
Lõpetamiseks hinga sisse ja hoia hinge 10-30 sek. Hinga välja ja lõdvestu.

Sisse hingamine vasakult, välja hingamine paremalt aitab rahuneda ja vabastab ebasoovitud negatiivsetest emotsioonidest ja vähendab stressi. Suurepärane enne magamaheitmist.
Sisse hingamine paremalt, välja hingamine vasakult annab selguse ja positiivse tuju. Aitab meil keskenduda olulisele.