Kehalukud ehk bhandad

Kehalukke või teisisõnu lihaste kokkutõmbamist kasutatakse nendes kehaosades, mis juhivad prana’t (elu algenergia) ja apana’t (puhastav ja elimineeriv energia). Lukustuse abil saab suunata energiat, mille tagajärjel tekib tasakaal kogu süsteemis nii keha, kui meele tasandil. Lihaseid pingutatakse, kuid mitte liiga tugeva survega. Luku abil suunatakse energia mööda selgroogu üles poole.

Mulabhanda ehk juurelukk: Kõige enam kasutatakse mulabhandat ehk juurelukku. Seda tehakse kolmes etapis (kogenud teevad seda juba kiiresti ja sujuvalt). Esmalt tõmmatakse kokku päraku sulgurlihas, tõmmates seda sissepoole ja üles (justkui hoiaks väljaheidet kinni), seejärel pingutatakse seksuaalorganeid (just kui hoiaks pissihäda kinni) ja lõpuks tõmmatakse nabapunkt ja alakõht sissepoole vastu selgroogu. Seda lukku tehakse hinge kinnihoides kas peale sisse- või väljahingamist, mis aitab ühendada kahte peamist energiavoolu, praanat ja apanat. Lõpetades vabasta kõigepealt juurelukk ja siis hinga sisse või välja. Oluline, et muud kehaosad (nägu, kael, õlad) on juureluku ajal lõdvestunud.

Uddiyana bhanda ehk diafragma lukk: Diafragma luku puhul hingatakse täielikult välja, tõstetakse diafragama kõrgele üles rindkere suunas samal ajal tõmmates kõhulihaseid sisse selgroo poole, tekitades nii kõhuõõnde tühimiku, mille tulemusena saab südamelihas kerge massaazi. Selle luku abil suunatakse praana energiat kaela piirkonda, stimuleeritakse hüpofüüsi-ajuripatsi-neerupealsete telge ajus, mis tekitab kaastundevõimet ja kannatlikkust. Tekitab terves kehas nooruslikkuse tunde. Tugevdab keha tuleelementi. Seda lukku rakendatakse ainult peale täielikkku väljahingamist.

Jalandhara bhanda ehk kaelalukk: Kaela- või lõualukku kasutatakse kõikide mantratega meditatsioonide ja pranayma (hingamisharjutused) puhul, kui ei ole teistmoodi juhiseid antud. Seda lukku tehes kergitatakse rinnakorvi ülespoole ja sirutatakse kaela tagmist osa üles poole, surudes lõuga kaela lähemale.

Mahabhanda ehk suur lukk: Suure luku puhul rakendatakse korraga kõiki kolme eelpooltoodud lukku, mille abil noorendatakse närve ja näärmeid, ning reguleeritakse vererõhku. Seda lukku tehakse peale välja hingamist. Suur lukk uuendab närvisüsteemi ja näärmete süsteemi.