Keha asendid ehk asana’d

Sõna "asana" tähendab asendit, poosi või konkreetset harjutust. Iga asend või harjutus kasutab kindlaid lihaseid ja mõjutab kehas teatud punkte, mis omakorda avaldavad mõju kindlatele organitele, näärmetele või stimuleerivad ajus teatud piirkonda.
Kriya ehk harjutuste seeria koosneb asenditest (asanatest), millel on spetsiifiline mõju: näiteks närvisüsteemi või immuunsüsteemi tugevdamine, näärmete või organite töö parandamine.

Kui mingi asend on esialgu raske, siis järjepidevalt harjutades võtab keha selle asendi omaks.
Asendite omandamisel on kolm arenguetappi:
1) ebamugavus, suutmatus, kohmakus
2) harjutades muutub asend tasapisi loomulikumaks, valu ja ebamugavus kaovad
3) toimub muutumine nii füüsilisel kui mentaalsel tasemel, asend muutub nauditavaks
Joogat praktiseerides paneme teadlikult oma keha ja alateadvuse (mis on täis vanu harjumusi ja käitumismustreid), teatud kindlasse asendisse ja muudame seeläbi oma vana alateadlikku mustrit.

Joogas tehakse igat liigutust väga teadlikult ja seda kõike tehakse just antud hetkes – siin ja praegu. Joogas kasutatavad asendid, fookuspunktid, hingamise rütm ja meditatsioonid aitavad olla kohal oma kehas ja käesolevas hetkes. Oluline on kogu tunni jooksul teadlikult hoida tähelepanu kehas ja asendis, et parandada keha tunnetust.

Istumisasendid

Kui kundalini jooga kriyas olev harjutus nõuab istumist meditatiivses või lihtsas poosis, siis kõik järgnevad asendid on sobivad, kui ei ole kriya’s teisiti antud. Põhinõue on, et selg oleks sirge ja asend tasakaalus, kaelalukk lisatud. Kõikides nendes istumisasendites saad kasutada patja istumise toetamiseks, et selga oleks lihtsam sirgena hoida meditatsioonide ja harjutuste ajal. Padi peaks jääma otse istmikuluude alla ja istuma peaks serva peal. Padi või muu abivahend aitab puusi avada ja jalgu samal tasemel hoida.

Lihtne asend (Sukhasana)

Järgnevad kolm varianti lihtsast asendist nõuavad vähem paindlikust ja on põlvedele lihtsamad, kui Lootose asend.
Variant 1 (Rätsepaiste).Pane üks jalg vastas põlve alla ning tõmba väline jalg teise põlve alla. Tõmba selg sirgu ja suru alaselg kergelt ette.
Variant 2 (pildil). Võta sisse rätsepa iste ja tõsta kand kubeme juurde. Paiguta jalg peale nii, et see puhkab otse sääremarjal, pealmise jala pahkluu umbes 5 cm üleval pool alumise jala pahkluust. Selles asendis pane tähele, et su selgroog oleks ette surutud.
Variant 3. Pool-lootos (Ardha Padmasana) Pane vasak jalg kubeme juurde nii, et jalatald oleks vastu reie ülaosa. Pane parem jalg üle vasaku pahkluu nii, et see puhkab vasakul reiel, jalatald ülespoole.

Lootose asend (Padmasana)

Painuta vasakut jalga nii, et vasak kand tuleb kubeme juurde. Tõsta vasak jalg parema reie ülemisele osale. Painuta paremat jalga nii, et parem kand läheb üle vasaku reie, nii lähedale alakõhule kui võimalik (seda asendit võib teha ka vastupidi, kõigepealt parem, siis vasak). Siruta selg. Tõsta rinda ja suru alaselg kergelt ette. Selles asendis tunned end kindlalt paigas ja võid mediteerida väga sügavalt ning asend hoiab end ise. On väga vähe harjutusi või meditatsioone, mis nõuavad seda poosi, kuid see on tuntud, kui üks parimaid asanaid sügavaks meditatsiooniks.

Täiuslik asend (Siddhasana)

See asend on suurepärane närvisüsteemi stimuleerimiseks ja kasutamaks keha seksuaalenergiat. Täiuslikkuse saavutamiseks nõuab see harjutamist, kuid kui see on ükskord meisterlikult selge, siis juba üksnes lihtsalt istudes selles asendis, lähed meditatsiooni. Too vasak kand suguorganite alla. Vasak kand peaks toetuma lahklihal. Painuta parem jalg ja pane varbad vasaku põlve õõnsusesse. Ainult suur varvas jääb välja. Tõmba selg sirgu.

Kalju asend (Vajrasane)

See asend on hästi tuntud oma efektiivse mõju poolest seedesüsteemile. Ta sai oma nime mõttest, et see kes valdab seda, võib „seedida kive“. See muudab sind ka kindlaks ja tasakaalukaks nagu kalju. Istu põlvedele, jalalaba pealsed toetuvad maha. Istu nii, et kannad suruvad istmikuluudele. Varbad on koos. Kannad suruvad kahele närvile, mis jooksevad sisse mõlema tuhara keskele. Hoia selg sirge.

Tsölibaadi asend

Istu põlvedel-kandadel, seejärel lükka jalad laiali ja toeta istmik kandade vahele põrandale. Hoia selg sirge. Selle asendi painduvus tuleneb puusadest mitte põlvedest. Selles asendis kanaldub seksuaalenergia üles mööda selgroogu.

Istudes toolil
Kui ükski põhilistest ülaltoodud asenditest pole mugavad, võid istuda sirge seljatoega toolil, mis toetab sind kindlalt. On oluline, et jalad on võrdselt ja kindlalt põrandal, et alaselg ja puusad ei satuks tasakaalust välja ja vere jaotus vaagna piirkonnas oleks võrdselt tasakaalus mõlemal keha poolel.